Ako sa vyhnúť vírusom a prvým príznakom chrípky

S nástupom chladného alebo teplého počasia sa začína sezóna chorôb a prechladnutí stupňovať. Zmena ročného obdobia sa podpisuje aj na množení vírusových ochorení, ktorým sa ubrániť nie je vždy jednoduché.

Ako sa vyhnúť vírusom a prvým príznakom chrípky
Ako sa vyhnúť vírusom a prvým príznakom chrípky (Foto: unsplash.com)

A nielen v týchto časoch je dôležité sa pred ich útokom dobre vyzbrojiť a zlepšiť imunitu tými najlepšími a dostupnými prostriedkami.

Podľa WHO ročne na celom svete ochorie dôsledkom vírusu chrípky až 500 miliónov ľudí. Úmrtnosť na chrípku je až 0,2 %, tj 2 z 1 000 prípadov. K úmrtiu na chrípku dochádza najmä v dôsledku komplikácií, ako je zápal pľúc. A je známe, že vírusová pneumónia sa lieči veľmi ťažko.

Všetka nádej sa preto často vkladá len do našich organizmov. Ďalšou ohromnou komplikáciou chrípky je zápal srdcového svalu alebo vírusová myokarditída, ktorá sa prejavuje závažnými poruchami rytmu a môže viesť k akútnemu srdcovému zlyhaniu, ktoré môže pomôcť odhaliť aj RTG Bratislava.

Správnou výživou, doplnením potrebných vitamínov a zložiek, sa môžete ale pokúsiť vstupu vírusov do tela vyhnúť.

V krajnom prípade sa oplatí navštíviť ORL v Bratislave a pre istotu sa nechať vyšetriť odborným lekárom.

Ako sa chrániť pred chrípkou?

V záujme ochrany pred chrípkou musia dospelí a deti dodržiavať pravidlá prevencie. Prevencia je špecifická – najčastejšie zahŕňa očkovanie a antivírusové lieky a nešpecifické – dodržiavanie pravidiel všeobecnej a osobnej hygieny.

Dopĺňajte si vitamíny

Každý deň sa stretávame s mnohými baktériami rôzneho pôvodu, každý deň je naše telo napadnuté stovkami mikróbov, ktorých existenciu možno ani netušíme. Všetky ničia imunitný systém a robia ho slabým a zraniteľným. Na zachovanie imunity a zvýšenie jej ochranných vlastností sa odporúča používať vitamínové komplexy, ktorých je na trhu veľa. Nájdete ich aj v ovocí a zelenine.

Dôležité je, aby ste ich konzumovali pravidelne a dlhodobo!

Dodržujte osobnú hygienu

Znamená to najmä pravidelné a dôkladné umývanie rúk antibakteriálnym mydlom s vysokým obsahom alkoholu. Nábytok a iné povrchy v interiéri pravidelne čistite, ideálne horúcou vodou a čistiacimi prostriedkami. Pomôže aj ocot. Nezabudnite ani na prach a pravidelné vetranie, aby sa vzduch v miestnosti menil a nedržali sa v ňom vírusy.

Ak sa budete snažiť o správne podporenie imunity, sem tam si zacvičíte a doplníte potrebné vitamíny, určite odoláte vírusom oveľa jednoduchšie.

Text:PR