Neplodnosť: Otázky, ktoré trápia mužov i ženy

Množstvo párov by si želalo mať veľkú rodinu, ale často sa stáva, že keď sa rozhodnú pre dieťa, nedarí sa im počať. Celkovo takýmto problémom čelí 10 až 15 percent dvojíc. Dôvodom môže byť okrem iného aj neplodnosť jedného z partnerov, pričom nie vždy je na vine žena, čoraz častejšie sú to práve muži. V súvislosti s týmto problémom koluje však množstvo mýtov a poloprávd, ktoré strašia verejnosť, a pritom sú od skutočnosti na míle vzdialené.

Neplodnosť: Otázky, ktoré trápia mužov i ženy

Mýty o mužskej neplodnosti

1. Muži si nechcú dať urobiť testy na plodnosť
Muži sú vraj presvedčení, že ak sa im nedarí počať vytúženého potomka, na vine je rozhodne ich partnerka. Iste, väčšina mužov sa vyšetrenia u lekára a hodnotenia svojej mužnosti obáva, ale najnovšie prieskumy ukazujú, že až 92,4 percenta mužov by si dalo vyšetriť kvalitu spermií, ak by skutočne mali problém s počatím. Občas je lepšie spýtať sa ich aj na chúlostivé veci na rovinu ako vynášať neoverené „súdy“.

2. Ak pár nemôže počať, musí muž zmeniť život o stoosemdesiat stupňov
Vôbec nie je pravda, že ak pár nemôže počať a neexistuje regulárny dôkaz o neplodnosti jedného z dvojice, musí sa muž začať vo všetkom obmedzovať. Prirodzene, kvalita spermií je na počatie potomka dôležitá, ale to neznamená, že sa pre hrozbu poranenia dolných partií musíte vzdať obľúbeného športu. Stačí rozumne upraviť životosprávu, aby spermie mali dostatok potrebných živín, obmedziť alkohol a prestať fajčiť. „Základom je správna kombinácia antioxidantov, aminokyselín a vitamínov, konkrétne myo-inozitolu, L-karnitínu, L-arginínu, zinku, selénu, vitamínu E a kyseliny listovej. Nachádzajú sa napríklad vo výživovom doplnku na podporu plodnosti pre mužov,” odporúča andrológ MUDr. Hrivňák, PhD.

3. S vekom sa znižuje počet spermií
Počet spermií s vekom muža vôbec nesúvisí. Mnohí päťdesiatnici majú lepší spermiogram ako 20-roční mladí chlapci.

So zvyšujúcim sa vekom však klesá ich kvalita a začínajú sa tvoriť spermie s chybami v genetickom kóde.

4. Vyšetrenie plodnosti u urológa je bolestivé
Práve naopak, vyšetrenie plodnosti mužov u urológa či andrológa je bezbolestné. Samozrejme, nejde o žiadnu príjemnú záležitosť, najmä ak do procesu započítame mužské ego, ale rovnakými intímnymi vyšetreniami musí prejsť aj žena, takže sa nie je na čo vyhovárať. „Nestačí urobiť spermiogram a skonštatovať, že nie je najlepší, treba pátrať po príčinách, lebo iba keď poznáme príčinu, je možné ju ovplyvniť. A to dnešná medicína naozaj vie,“ upozorňuje MUDr. Hrivňák, PhD.

5. Neplodnosť je nevyliečiteľná
Nie je to pravda. Na začiatok je dôležité vyhľadať lekársku pomoc a správne stanoviť diagnózu. Na jej základe sa následne dajú niektoré formy mužskej neplodnosti úspešne liečiť pomocou hormonálnej liečby.

Mýty o ženskej neplodnosti

1. Ak pár nemôže počať, na vine je väčšinou žena
Toto tvrdenie má od pravdy poriadne ďaleko. Ešte donedávna boli ľudia presvedčení, že ak pár nemôže mať dieťa, problém je jednoznačne v žene. Nie je to tak a s veľkou pravdepodobnosťou to tak nebolo ani v minulosti, ibaže sme mali dostupných menej testovacích metód na vyvrátenie tohto omylu. Aj mužský faktor sa totiž výrazne podieľa na neschopnosti počať potomka. „Najmenej 30 % prípadov infertility je spôsobených mužským faktorom a v ďalších 20 % ide o poruchu plodnosti oboch partnerov súčasne. Infertilita muža je teda príčinou neplodnosti páru približne v polovici prípadov,“ uvádza andrológ MUDr. Martin Hrivňák, PhD.

Ani jedno z pohlaví sa nemôže vyhovárať, že na vine je ten druhý, pokiaľ výsledky testov nedokážu opak.

2. Len žena si musí pred otehotnením nastaviť zdravý životný štýl
Keďže plod sa bude vyvíjať práve v tele ženy, každému príde logické, že sa počas snaženia splodiť bábätko o seba stará lepšie, upraví si životosprávu, cvičí, dostatočne oddychuje a podobne. To všetko je v poriadku, lenže netreba zabúdať, že aj muž tvorí genetický základ dieťaťa a jeho spermie by mali byť v čo najlepšej kondícii. Obyčajne však pokračuje vo svojom zaužívanom spôsobe života. Rovnako ako partnerka by si aj on mal upraviť životný štýl na čo najzdravší. Aj zdanlivé maličkosti ako jedlo, dostatok oddychu a spánku môžu mať na kvalitu spermií doslova zázračné účinky.

3. Existuje len jeden druh asistovanej reprodukcie
Je to mýtus. Hoci najčastejšie sa spomína umelé oplodnenie, existujú aj ďalšie spôsoby, ako mať vlastné dieťa. Jedným z nich je napríklad oplodnenie vajíčka mimo maternice, použitie vajíčka inej ženy či asistovanie pri presnom určovaní plodných dní. Ďalšou možnosťou je aj zmrazenie vajíčka pre prípad tehotenstva v neskoršom veku. „Žena by sa pri preventívnych prehliadkach u gynekológa mala pýtať aj na to, ako vyzerajú jej vaječníky, akú má zásobu vajíčok a či ešte môže odkladať otehotnenie. Gynekológ by na to dnes mal vedieť odpovedať,” odporúča MUDr. Michaela Grossová, PhD. Predčasné vyčerpanie zásob vajíčok sa dnes často pozoruje aj u žien, ktoré majú okolo 35 rokov, niekedy dokonca menej.

4. Pri umelom oplodnení si žena môže vybrať pohlavie dieťaťa
Ani náhodou. Pohlavie dieťaťa si nemožno vybrať ako farbu šiat, ktoré si chceme kúpiť. Existujú síce nejaké metódy na ovplyvnenie, no žiadna nefunguje na 100 %. Na zistenie pohlavia budúceho potomka si teda budete musieť počkať až do tretieho mesiaca tehotenstva.

5. Príčinou neplodnosti je stres
Stres nevyvoláva neplodnosť, ale neplodnosť, naopak, môže vyvolať poriadnu dávku stresu. Často sa hovorí, že keď žena prestane panikáriť a upäto myslieť na dieťa, tehotenstvo príde samo. Nie je to však celkom pravda. Jeden rozsiahly výskum dokázal, že po psychickom upokojení otehotnelo len 5 percent žien. To je dôkaz, že príčina neplodnosti spočíva vo väčšine prípadov v úplne inom probléme.

6. Ak máte dieťa, neplodnosť sa vás netýka
Plodnosť sa vekom mení. To, že už jedno dieťa máte, neznamená, že budete môcť bez problémov počať aj druhé. Problém s opakovaným otehotnením alebo donosením plodu má až jeden zo šiestich párov.

Výživový doplnok s obsahom myo-inozitolu a kyseliny listovej.
INOFOLIC je vhodný v prípade zvýšenej myo-inozitolu a kyseliny listovej, alebo v prípade ich nedostatku v organizme, hlavne v dobe zvýšenej snahy o počatie.

Text a foto: PR