Viete, čo sa vám snažia povedať vaše nechty?

Vedeli ste, že nechty neplnia len estetickú funkciu? Chránia končeky prstov, sú pomocnými orgánmi hmatového zmyslu a pôsobia ako protiplocha, keď je na brušká nechtov vyvíjaný určitý tlak. Okrem toho majú ešte jednu zaujímavú vlastnosť – vedia niečo prezradiť o našom zdraví!

(zdroj: unsplash.com)

Mení sa vám vzhľad nechtov?

Zdravý necht má ružovú farbu s bledoružovými až bielymi mesiačikmi pri koreni, jeho povrch je hladký, bez väčších drážok alebo škvŕn, lesklý a mierne vypuklý. Rýchlosť jeho rastu je približne milimeter za dva týždne. Už pomalší rast nechtov väčšinou nie je ukazovateľom zdravotného stavu. Napríklad ľudom s dlhými prstami rastú rýchlejšie než tým s krátkymi. Taktiež viac podrastú v tehotenstve a vplyv má aj dedičnosť. Treba si však všímať aj iné nezvyčajné zmeny, ako napríklad zmenu farby, povrchu a tvaru. V takomto prípade môže ísť o spôsob, akým vám vaše nechty hovoria, že s vaším telom niečo nie je v poriadku. Ich stav by ste preto určite nemali ignorovať.

Chýbajúce vitamíny

Asi najčastejším problémom je lámavosť nechtov. Pri stálej manuálnej činnosti sa necht skôr opotrebuje a láme sa. Príčinou môže byť tiež permanentné máčanie rúk vo vode, prípadne v tých horších prípadoch nedostatkom vápnika alebo vitamínov A a E. Naznačovať to môže aj anémiu, čiže deficit železa. Ak doplníte všetky potrebné vitamíny a minerály a lámavosť napriek tomu neustupuje, je vhodné navštíviť lekára. Lámavosť nechtov je totiž aj jedným z príznakov ochorenia štítnej žľazy. Zmenili vaše nechty farbu? Žlté nechty sú napríklad typické pre fajčiarov a ženy, ktoré často používajú laky na nechty. Táto farba však môže znamenať aj plesňové ochorenia alebo infekčnú žltačku. Modré až fialové sfarbenie nechtov zasa súvisí s nedostatočným prísunom kyslíka do častí tela aj problémami s pľúcami.

Zakrivené a drsné nie sú zdravé

Ďalším z kritérií je tvar nechtov. Zakrivenie nechtov smerom dovnútra má hneď niekoľko možných príčin. Ide napríklad o nedostatok železa, alebo naopak o ochorenie pečene zvané hemachromatóza vedúce k prebytku železa v tele. Ukazovať môže aj na Raynaudovú chorobu, ktorá ovplyvňuje krvné zásobovanie prstov a na obmedzenú činnosť štítnej žľazy. Ak sa nechty ohnú dohora, najčastejšie je to zapríčinené genetikou, no môže ísť aj o nedostatok vitamínov a železa. Keď sú nechty zrazu vypuklejšie, upozorňujú na chronické ochorenie srdca či pľúc alebo poruchy pečene. Za zmenou povrchu nechtov zasa môže byť porucha štítnej žľazy. Keď naopak zhrubnú, poukazuje to na hubovité infekcie, ochorenie pľúc alebo psoriázu. V prípade, že sa začnú vaše nechty ryhovať, hovorí to o zanesení organizmu toxínmi. Ak teda chcete udržiavať svoje nechty zdravé, mali by ste dbať predovšetkým na zdravú a vyváženú stravu s dostatkom základných živín, vitamínov a minerálov. Nezanedbávajte ani pitný režim a vyhnite sa nadmernému používaniu farebných lakov a odlakovačov na nechty.