Viete, ako správne užívať lieky? Možno robíte tieto chyby

Užívanie liekov je akousi samozrejmosťou. Asi už naozaj neexistuje nikto, kto by z času na čas nejaký neužil. Nejde vždy len o predpísané lieky na nejaké ochorenie, častokrát ani nevnímame, kedy užijeme liek proti bolesti hlavy, hnačke alebo obyčajné kvapky do očí. Pri ich užívaní sa však niekedy dopúšťame chýb.

Viete, ako správne užívať lieky? Možno robíte tieto chyby
(zdroj: unsplash.com)

Preddávkovanie môže byť nebezpečné

Kto z nás číta informácie na príbalovom letáčiku? Neprikladajú sa však do škatuliek s liekmi len tak. Obzvlášť, ak ide o voľnopredajný liek a nie sme o jeho užívaní poučení naším lekárom, prípadne ho začíname užívať prvýkrát, by sme si príbalový leták mali poriadne preštudovať. Doslova hazardom so zdravím je prekročovanie maximálnej dennej dávky. Ak jedna tabletka nezaberá, obvykle si dáme ďalšiu – a ďalšiu a ďalšiu. Môže to však spôsobiť závažné zdravotné komplikácie, ktoré vás v niektorých prípadoch dostanú až do nemocnice. Radšej sa držte dávkovania uvedeného v príbalovom letáčiku alebo stanoveného vaším lekárom.

Nezabúdajte užívať lieky včas a pravidelne

Podobne, ako dodržiavať presne stanovené dávkovanie, treba dodržiavať aj časové odstupy medzi jednotlivými dávkami. Veľmi dôležité je to predovšetkým pri liekoch, ktoré užívame dlhodobo. Niekedy sa stane, že liek užiť zabudneme a dáme si ho neskôr. To môže byť problémom pri liekoch ako antikoncepcia alebo antibiotiká, ktoré majú presne stanovený čas užívania kvôli hladinám účinnej látky v tele. Ešte horšie však je, keď liek zabudneme užiť úplne – najmä, ak ide o liek na vážne chronické ochorenie. Večným zábudlivcom môžu pomôcť dávkovacie krabičky alebo upozornenia v telefóne.

Pozor na vhodné a nevhodné kombinácie

Lekár by vás pri predpisovaní liekov mal upozorniť na možnú kontraindikáciu s inými liekmi. Ak ide o lieky bez predpisu, musíte si to ustriehnuť sami. Napríklad úplne bežne dostupné protizápalové lieky sa neodporúča kombinovať s dlhým radom rôznych liekov na predpis, ako napríklad warfarín na riedenie krvi. Niektorí ľudia majú problém s prehĺtaním príliš veľkých tabliet, preto ich rozpoľujú či rôznym spôsobom rozdeľujú, ale pozor – nie je to vhodné pre všetky typy tabliet. Mnoho má na povrchu ochranný film, prípadne sú uzavreté v kapsule, aby začali byť aktívne až v nižších častiach tráviaceho traktu.