Test na protilátky Covid-19 a prečo je pre nás dôležitý

Tento test na protilátky sa vykonáva po tom, ako prekonáte ochorenie Covid-19. Zistíte tak odpoveď organizmu na túto chorobu a môžete sa na základe toho rozhodnúť, či sa chcete dať za očkovať. Každé telo je iné a podľa toho by ste sa mali rozhodovať. Prečítajte si o teste na protilátky a prečo je tento test dôležité absolvovať.

Test na protilátky Covid-19 a prečo je pre nás dôležitý (Foto: unsplash.com)

Čo je test na protilátky?

Po prekonaní Covid-19 alebo po očkovaní sa každému z nás začnú v tele tvoriť protilátky. Keď máme týchto „obrancov“, tak máme voči tomuto ochoreniu vybudovanú imunitu. Cieľom týchto protilátok je ochrana organizmu pred infikovaním sa vírusom a na pomoc v boji s prebiehajúcou infekciou. 

Test na protilátky slúži na to, aby odhalil, aká je obranyschopnosť vášho organizmu a koľko týchto protilátok v tele máte. Vzorka sa odoberá bezbolestne a test nie je zložitý. Z končeka prstu sa odoberie krv, ktorá sa následne vyšetruje na prítomnosť protilátkových proteínov vytvorených imunitným systémom. Tie sú určené na boj proti infekcií Covid-19 alebo po očkovaní. Testy sa robia imunochromatografickou metódou, ktorá je vyhodnocovaná špeciálnym prístrojom.

Jeden z najobľúbenejší testov vyskúšali aj na Nákupnej poradni. Vybraný test na protilátky COVID-19 podrobili recenzii. Cena tohto testu je bezkonkurenčná, testy sú certifikované na Klinike infektológie a geografickej medicíny v Bratislave, bola o nich spracovaná reportáž TV Markíza, a testuje s nimi aj štát.

Dôležitosť zistenia protilátok vo vašom tele

Kedy je dobré spraviť si testy na protilátky a komu ich odporúčame? Zvážiť by to mali hlavne ľudia, ktorí nevedia, že toto ochorenie prekonali, nemali žiadne príznaky, neboli pozitívne testovaní, ale bol v kontakte s inými pozitívnymi a chorými. Podobne by mali tento test využiť aj ľudia, ktorí majú postcovidové komplikácie a ťažkosti. Hlavne v prípade, že nie je jasná anamnéza prekonania Covid-19. Navyše, ak máte pozitívne protilátky do šiestich mesiacov od prekonania choroby, aj u nás je to považované na alternatívu green-passu.