Žalúdočné vredy – treba sa ich naozaj báť? Alebo čo robiť v prípade, že vám ich diagnostikovali

Žalúdočné vredy postihujú viac, než polovicu populácie. Ide o nebezpečné ochorenie, ale to len v prípade, že sa jeho liečba zanedbá a hrozí prasknutie. Ako sa však s vredmi popasovať v každodennom živote, aby to nezašlo až tak ďaleko?

Žalúdočné vredy – treba sa ich naozaj báť? Alebo čo robiť v prípade, že vám ich diagnostikovali
(zdroj: unsplash.com)

Je naozaj stres rozhodujúci?

V súvislosti so žalúdočnými vredmi vzniká asi najviac mýtov. Údajne ich najčastejšie majú ľudia s vysokou hladinou stresu, prípadne ľudia, ktorí konzumujú veľa pikantného jedla. Pravdou je, že konzumácia pikantného jedla a stres môžu zhoršiť už existujúcu príčinu vzniku vredu, ale sami o sebe vredy nespôsobujú. Vredy si môžete spôsobiť infekciou, užívaním liekov proti bolesti, rakovinou, fajčením či požívaním veľkého množstva alkoholu, kávy a nápojov s kyselinou citrónovou, ktoré zasa zvyšujú produkciu žalúdočnej kyseliny.

Rozlúčte sa s mliekom

Častokrát o tom, že máte žalúdočný vred ani neviete. Najčastejšími príznakmi býva pálivá alebo bodavá bolesť v oblasti nadbruška, prípadne pod pravým rebrovým oblúkom, tiež pálenie v pažeráku, častá potreba zvracania, únava a ospalosť. Častým príznakom býva aj bolesť brucha po najedení. V prípade, že vám už lekár žalúdočné vredy diagnostikoval, dajte si pozor na užívanie niektorých liekov, predovšetkým tých, ktoré obsahujú ibuprofén, naproxén alebo kyselinu acetylsalicylovú. Tiež obmedzte konzumáciu mlieka – stimuluje totiž žalúdok k zvýšenej produkcii kyseliny a tráviacich štiav, čo ochorenie iba zhoršuje.

Pomôže aj dobre sa vyspať

Sú však aj potraviny, ktoré majú na tráviaci trakt a obzvlášť na žalúdočné vredy priaznivý účinok. Helikobaktera síce stravou nezničíte, ale môžete si dopomôcť vo vybudovaní ochranného filtru na povrchu žalúdka. Dbajte aj na to, aby ste sa stravovali pravidelne a nevynechávali raňajky. Ak si už neviete odoprieť kávu, nikdy ju nepite nalačno. A do jedálnička určite pridajte zemiaky, avokádo, med, špenát, brokolicu, tvaroh, vajíčka, brokolicu, zeler či chudé mäso. No a, samozrejme, ak už vredy máte, snažte sa čo najviac vyhýbať stresu, alebo aspoň redukovať jeho prežívanie a dopriať si kvalitný spánok.