Burina alebo liečivá bylinka? Na púpavu by ste nemali pozerať cez prsty!

Možno okolo nej prejdete bez povšimnutia aj niekoľkokrát za deň. Nájdete ju takmer všade – na sídliskách, v lesoch aj na lúkach, a pritom ide o naozaj liečivú rastlinu s mnohými spôsobmi využitia. Aké má teda púpava lekárska použitie a účinky?

Burina alebo liečivá bylinka? Na púpavu by ste nemali pozerať cez prsty!
(zdroj: unsplash.com)

Vyhľadávaná už v minulosti

Výhodou púpavy lekárskej je to, že sa pri jej zbere určite nemôžete pomýliť, pretože jej vzhľad pozná naozaj každý. Poznali ju aj naši predkovia, ktorí napríklad šťavu z jej stonky používali na zápaly očí, liečbu rakoviny alebo aj tradičnú čínsku medicínu.

Púpava lekárska má predovšetkým detoxikačné účinky, prečisťuje celé telo a zbavuje ho toxínov. Bojuje spolu s naším organizmom proti reume, cukrovke aj žlčníkovými kameňmi. Obsahuje tiež rôzne účinné a liečivé látky, ako napríklad vitamín C, antioxidanty, B vitamíny, minerály, flavonoidy a iné. Ak vám akýkoľvek z týchto vitamínov chýba, odporúčame využiť promo kódy na výživové doplnky alebo aj výrobky priamo s extraktom z púpavy.

Púpava dokáže stimulovať chuť do jedla a podporiť funkciu pečene. Má protizápalové účinky a pôsobí tiež ako prírodné diuretikum – odstraňuje z tela prebytočnú vodu.

Kedy a čo zbierať?

Kedy teda túto zázračnú bylinku z lekárne našich starýcz mám zbierať? Určite nečakajte, kým odkvitne. Aj listy by ste mali nazbierať počas kvitnutia, čo je väčšinou obdobie od apríla do júna alebo júla. Korene môžete zbierať aj pred zakvitnutím, alebo v jeseni, dajte si však pozor, aby to bolo čo najďalej od cesty (kvôli znečisteniu).

Najlepší čas, ktorý si na zbieranie môžete vybrať, je jar a skoré ráno hneď po tom, čo vyprchá rosa. Listy sú vtedy mladé a menej horké. Kvety zbierajte, keď sú plne otvorené a predtým, ako dozrejú semienka.

Púpavu môžete využiť naozaj na mnoho vecí – k priamej konzumácii, alebo aj na čaj. Do šalátu sa hodí použiť stonky a listy, ktoré stačí umyť a môžete jesť. Odporúčaná denná dávka je aspoň 6 stoniek. Obsahujú dokonca dvakrát viac železa, než špenát.

Ak si v priebehu dvoch týždňov doprajete hrsť čerstvých púpavových listov, výborne tým prečistíte aj obličky. Listy tiež čistia krv a zabezpečujú odstraňovanie škodlivín z tela.

Dajte si pozor – nie každý môže púpavu užívať

Púpava priaznivo pôsobí aj na kožu, bojuje proti ekzémom a iným kožným chorobám, takže ak máte tento druh problémov, odporúčame si dávať šalát z listov a stoniek pravidelne.

Ste milovníkom smoothie nápojov? Žiaden problém – pridajte listy púpavy k ovociu a zelenine a pripravte si zdravé púpavové smoothie!

Listy môžete využiť na prípravu spomínaného čaju. Stačí, ak ich čerstvé alebo aj sušené zalejete vriacou vodou a necháte lúhovať. Ako detox odporúčame piť takýto čaj po dúškoch aspoň 4 týždne.

Kvety zasa môžete využiť na prípravu púpavového medu – výborne pomáhajú pri liečení chorôb dýchacích ciest, chrípke, angíne a podporujú aj vykašliavanie. Podobným spôsobom funguje aj púpavový sirup. Chýba vám v kuchyni nejaký riad alebo náčinie potrebné na varenie či výrobu domácich liečiv z púpavy? Nakúpte všetko pohodlne a výhodne na Aliexpres – pozrite si aj návod, ako na Aliexpress v slovenčine.

Nie všetci púpavu ako liečivo ocenia. Vyhýbať by sa jej mali predovšetkým alergici, ľudia užívajúci diuretiká, lieky proti cukrovke alebo lieky na zrážanlivosť krvi. Rovnako sa neodporúča ani tehotným a kojacim ženám. V prípade akýchkoľvek pochybností odporúčame konzultovať prípadné užívanie púpavy a výrobkov z nej s vaším lekárom.