Aké sú typické príznaky zdravého tehotenstva a kedy naopak hrozia problémy?
Tehotenstvo je pre mnohé ženy obdobím, na ktoré nikdy nezabudnú. Keď žena zistí, že v nej rastie malý život, má chuť to vykričať do celého sveta. Niektoré ženy na sebe spozorujú tehotenstvo ešte pred samotným testom, iné majú začiatky bezpríznakové. Ako rozoznať typické prejavy tehotenstva a ktoré sú tie dobré a ktoré nie?
Ste tehotná? Zamerajte sa na prvé príznaky tehotenstva
Prvé prejavy tehotenstva sú u každej budúcej mamičky iné, no prvé príznaky sa najčastejšie objavujú medzi 10. až 14. dňom od oplodnenia vajíčka. Ak je vaša menštruácia pravidelná a zrazu sa omeškala, je veľká pravdepodobnosť, že ste tehotná. Ďalším príznakom je ranná nevoľnosť, ktorá sa objavuje v prvom trimestri.
Rannú nevoľnosť môže sprevádzať aj nechuť do jedla alebo bolesti brucha. Pocit na zvracanie sa obvykle prejavuje ráno, ale mnoho žien trpí aj večernými či popoludňajšími nevoľnosťami. Aj keď tieto príznaky tehotenstva nie sú príjemné, nie sú ani problémom.
Prvé dni po oplodnení môže ženy trápiť tiež únava. Tá vzniká vďaka hormónu zvanému progesterón, ktorý v tele ženy pri tehotenstve vzniká. Výkyvy nálad sú tiež u budúcich mamičiek obvyklé a spoločnosť to plne chápe. Sprevádzať vás môžu aj špinenie a bolesti v podbrušku pri usadení vajíčka, špinenie treba konzultovať s gynekológom.
Neobvyklé chute sú ďalším príznakom tehotenstva, mnoho žien musí mať každý deň čokoládu, iné zas kyslé uhorky. Naopak nechuť spôsobuje hormón choriogonadotropín.
Zvláštnym chutiam sa netreba brániť, určite sa ale ani neprejedajte. Niektoré ženy zvyknú hovoriť, že jedia za dvoch, no pravidelný pohyb a vyvážený jedálníček sú to najlepšie, čo môžete pre seba a potomka spraviť.
Prechladnutie a hnačka v tehotenstve a ako ich riešiť
V tehotenstve je organizmus ženy obzvlášť precitlivený a tak sa môže stať, že vás postretnú nejaké chrípkové alebo črevné ochorenia. Je preto dôležité dodržovať pravidelné prevencie u doktora s ohľadom na tehotenstvo.
Imunita ženy sa v období tehotenstva prispôsobí tak, aby plodu žiadnym spôsobom neubližovala. Časť imunity, ktorá je tlmená, je účinná hlavne proti vzniku vírusových ochorení. V období tehotenstva je známe, že sa lieky nepodávajú, pretože môžu plodu uškodiť. Preto pri prechladnutí alebo hnačke v tehotenstve radšej vymeňte bežné lieky za prírodné doplnky a bylinky.
Je dôležité vyvarovať sa užívaniu liekov ktoré nie sú určené pre tehotné ženy a pred užitím lieku to prekonzultovať s lekárom. Pri prechladnutí je dôležité odpočívať, mať dostatočný príjem tekutín a vitamínov, zvlhčovať vzduch a vetrať miestnosť.
Proti bolesti krku a hrdla vám pomôže kloktanie slanej vlažnej vody a dať si teplý obklad na bolestivé dutiny. Ak však príznaky prechladnutia neustupujú prípadne sa zhoršujú, je určite vhodné vyhľadať pomoc lekára.
Počas tehotenstva je hnačka bežným javom a nemusí hneď znamenať ohrozenie vášho zdravia alebo zdravia dieťatka. Spôsobiť ju môže zmena stravovania, vznik potravinových intolerancií alebo vám jedlo proste nesadlo. Na začiatok je dobré vyskúšať ryžový alebo mrkvový odvar, jesť diétne jedlá a ovocie. Lekára vyhľadajte, ak je naozaj zle.
Pozor na závažnejšiu preeklampsiu aj HELLP syndróm
Preeklampsia je ochorenie, ktoré sa vyskytuje iba u tehotných žien spravidla po 34. týždni tehotenstva a niekedy aj skôr. Toto ochorenie sa môže objaviť aj po pôrode. Je jedným z častých dôvodov predčasného pôrodu aj úmrtí matky alebo novorodenca.
Príznaky preeklampsie sú zvýšený krvný tlak, bledosť, malátnosť a opuchy. Príčinou tohto ochorenia sú zmeny v cievach zásobujúcich placentu, ktoré vedú k nedostatočnému zásobovaniu plodu živinami a kyslíkom, ktoré sú pre správny vývoj dieťatka obzvlášť dôležité a nenahraditeľné. Neprekrvená placenta spôsobuje spomalenie rastu plodu.
Presné príčiny vzniku preeklampsie nie sú známe, preto je ťažko odhadnúť či sa s ňou stretnete práve vy. Existuje však niekoľko rizikových faktorov, ktoré vám pomôžu napovedať či máte riziko vzniku preeklampsie. Častejšie postihuje ženy, ktoré majú diabetes, vysoký krvný tlak, ochorenie obličiek, vek nad 40 a prvorodičky.
Pozor si dajte pri zvýšení krvného tlaku, bolesti nad rebrami na pravej strane, opuchoch končatín a tváre a dýchavičnosti spôsobenej opuchom pľúc.
Preeklampsia môže prerásť do eklampsie, prípadne sa môže vyvinúť HEELP syndróm. Obe diagnózy predstavujú život ohrozujúci stav. HEELP syndróm má označenie pre ťažké ochorenie pečene, ktoré môže spôsobiť komplikácie vám aj plodu.
Komerčný článok