Zubné implantáty: Čo obnášajú a ako sa o ne starať?

Strata zubu je nepríjemná záležitosť nie len z hľadiska estetiky. Chýbajúci zub na nevhodnom mieste môže zapríčiniť šušlanie, neochotu sa usmievať a rozprávať na verejnosti, a s tým spojený pokles sebavedomia. Navyše strata jedného alebo viacerých zubov má negatívny dopad na kvalitu hryzenia a žuvania, ktoré priamo súvisia s dobre fungujúcim tráviacim systémom.

Zubné implantáty: Čo obnášajú a ako sa o ne starať?
Zubné implantáty: Čo obnášajú a ako sa o ne starať? (Foto: unsplash.com)

Zubné implantáty sú riešením pre všetkých

Moderná zubná medicína ponúka riešenia pacientom s jedným aj viacerými chýbajúcimi zubami, pričom už nie sú odkázaní len na snímateľnú zubnú náhradu – protézu.

Zubné implantáty sa zavádzajú priamo do kosti čeľuste a je nimi možné nahradiť jeden zub, ale vyriešiť aj kompletnú stratu zubov.

Dôležitým predpokladom na zavedenie zubných implantátov je dostatočná hrúbka kosti. Osteoporóza nie je kontraindikáciou, rovnako ani pokročilý vek pacienta.

Odrádzajú vás od zavedenia implantátov dlhé hodiny v ordinácií a bolestivá rekonvalescencia? Čas strávený v ambulancii pri aplikácií zubných implantátov nie je dlhší, ako bežné stomatologické zákroky. Samozrejmosťou je lokálna anestéza, takže pacient necíti bolesť ani ostré predmety. Po odchode z ordinácie sa doporučujú ľadové obklady. Citlivejší pacienti môžu siahnuť po bežne dostupných liekoch na tlmenie bolesti.

Ústna hygiena predĺži životnosť zubných implantátov

Ako sa čo najlepšie starať o zubné implantáty? Minimálne tak dobre ako o svoje prirodzené zuby! Aj keď je zubný implantát z odolných materiálov, zápaly v ústnej dutine ho môžu ohroziť.

Odporúča sa pravidelná prehliadka u zubného lekára dvakrát do roka v spojení s profesionálnou dentálnou hygienou.

Krásu a životnosť svojich zubných implantátov môžete podporiť vhodnou životosprávou a obmedzením fajčenia.

Text:PR