Máte bolesti chrbta a nôh? Spravte toto, aby ste sa netrápili

Keď bolia nohy a chrbát, každý pohyb sa nám zdá príliš vyčerpávajúci. Tieto bolesti môžu mať desiatky príčin – zaseknuté nervy, kostné výrastky, nesprávne držanie tela, alebo nedostatok stopových prvkov v strave… Bez ohľadu na pôvodcu nášho trápenia sa môže každý z nás zamyslieť nad svojim životným štýlom a nájsť pár oblastí, v ktorých ho môže zlepšiť.

Máte bolesti chrbta a nôh? Spravte toto, aby ste sa netrápili
Máte bolesti chrbta a nôh? Spravte toto, aby ste sa netrápili (zdroj: komerčný článok)

Venujte viac pozornosti svojmu spánku

2

Častým dôvodom bolestí chrbta, bedier alebo kŕčov v nohách je fakt, že človek spí na príliš mäkkom a poddajnom matraci. Telo sa na ňom rôznymi spôsobmi vykrivuje a ráno sa budíme celkom dolámaní. Riešením je používanie tvrdších matracov, ktoré poskytujú telu pevnejšiu oporu.

Naše telo potrebuje na regeneráciu hlboký spánok, preto sa zamerajte aj na celkovú kvalitu prostredia, v ktorom spíte. Ak je príliš prašné, mohlo by viesť k zhoršenému dýchaniu a čas, ktorý ma telo využiť na samoliečbu a hojenie, by bol stratený. Investovať do antialergických matracov pre alergikov v skutočnosti znamená investovať do svojho celkového zdravia.

Využite moderné diagnostické metódy

Odpoveď na vaše nepríjemné trápenie môže nájsť vyšetrenie podoskopom pre ľudí s bolesťami nôh. Ide o modernú technológiu, ktorá pomocou svetla a kamery sníma tlak, ktorú tvoria jednotlivé časti nohy na podložku. Podľa toho vám dokážu odborníci, napríklad, navrhnúť vhodné vložky do topánok, ktoré podporia správne držanie nohy a tým aj správny postoj celého tela. Skúma chodidlá a predkolenie, pričom tieto časti nohy ovplyvňujú aj postavenie kolien, bedier a driekovej časti chrbtice.

Na akútne bolesti

Bolesť chrbta, ktorá vystreľuje až do nôh, vás môže potrápiť po akomkoľvek prudšom pohybe. Zväčša viete lokalizovať miesto, z ktorého bolesť vychádza. Najskôr ho 1 až 2 dni chlaďte – približne 10 minút vždy, keď to budete potrebovať, ale po desiatich minútach si vždy dajte aspoň 20 minút pauzu.

Môžete použiť plastové vrecko s podrveným ľadom, ale nepoužívajte mokré uteráky. Na tretí deň môžete začať s teplými obkladmi, opäť sa však zamerajte iba na „suché“ teplo. Aj keď je lákavé po zranení boľavé miesto zohrievať, mohli by ste podporiť rozvoj zápalu. Preto najskôr chlaďte a až neskôr hrejte.

Vyskúšajte jogu

Podľa modernej medicíny toto rokmi preverené cvičenie vedie ku krátkodobej a následne aj dlhodobej úľave od bolestí chrbtice a nôh. Pomalé prechádzanie medzi jednotlivými pozíciami posilňuje svaly celého tela. Ide o unikátne spojenie strečingu a cvičenia s váhou vlastného tela. Okrem telesných benefitov zároveň odplavuje stres. A práve kvôli stresu často držíme niektoré svalové skupiny napäté bez toho, aby sme si to uvedomovali.

Chrbtici pomôže pozícia, pri ktorej napodobňujeme malé dieťa držiace sa za chodidlá. Nohy sú pri nej vo vzduchu, čím zlepšujeme ich prekrvenie. Stačí, ak si ľahnete na chrbát, zohnete nohy po stranách brucha a chytíte sa podľa miery vašej ohybnosti za lýtka alebo až za chodidlá. Nezabudnite zhlboka dýchať.

Máte sedavé zamestnanie? Pracujte na lepšej ergonómii

Okrem pohodlnej stoličky môže pomôcť aj podložka pod monitor, ktorá ho zdvihne do výšky očí. Pod stolom dvíhajte špičky a päty, aby vaše chodidlá ostávali prekrvené. Všetky predmety, ktoré často používate, by mali byť dostupné bez toho, aby ste sa po nich naťahovali a vykrúcali kvôli tomu chrbticu do rôznych strán.

Do stravy zaraďte jedlá pre zdravé kosti

Zamerajte sa na doplnenie vápnika (mliečne výrobky, cereálie, tmavozelená zelenina, pomaranče, orechové mlieka), vitamínu D (pečienky, losos, sardinky, vajíčka) a fosforu (mliečne výrobky, fazuľa, sardinky a ustrice). Pevné kosti ovplyvňujú postavenie tela a to zase ovplyvňuje, nakoľko nás bolia rôzne zakrivenia a zhrbenia.

Komerčný článok