Hľadáte najlepší multivitamín? Toto by mal obsahovať!

Keď sa vám nechce jesť potrebné vitamíny osobitne, ideálne je investovať do kvalitného multivitamínu. V poslednom čase sú čoraz populárnejšie, takže sa do ich výroby púšťa čoraz viac firiem. Aby ste sa zorientovali v širokej ponuke, máme pre vás krátky návod, ako na výber najlepšieho multivitamínu.

Hľadáte najlepší multivitamín? Toto by mal obsahovať! (Foto: unsplash.com)

Čo sú multivitamíny?

Ak by sme ich mali v skratke špecifikovať, tak multivitamíny sú doplnkom výživy, najčastejšie vo forme tabletiek, kapsúl alebo tekutín. Obsahujú množstvo základných vitamínov a minerálov, ktoré potrebujeme na správne fungovanie celého tela. Užívajú sa jeden alebo dvakrát denne, záleží od konkrétneho produktu. Pred kúpou si nezabudnite skontrolovať zloženie, nie každý môže totiž multivitamíny užívať. Nájdete ich v lekárňach, predajniach so zdravou výživou aj online.

Výber toho najlepšieho

V prvom rade si musíte určiť, ktorá forma multivitamínu je pre vás z hľadiska užívania najpríjemnejšia. Väčšina ľudí preferuje práve tekutú formu, pretože si to len zamiešate do nápoja a vypijete. Tablety sú najlacnejšou možnosťou, no tie väčšie sa horšie prehĺtajú a vitamíny sa až tak dobre nevstrebávajú. Gélové tablety sa o čosi lepšie prehĺtajú, no majú krátku trvanlivosť. Jednu aj druhú formu odporúča aj Nákupná poradňa vo svojom článku o multivitamínoch.

Multivitamín by ste si mali vyberať aj podľa vášho tela. Starší ľudia majú problém so vstrebávaním vitamínu B12, potrebujú viac vápniku a vitamínu D. Vegetariáni a vegáni by mali tiež dopĺňať B12-tku, kvôli nedostatku mäsa v strave. Môže im chýbať aj vápnik, zinok, železo, vitamín D a omega-3 mastné kyseliny. Tehotné a dojčiace ženy musia myslieť aj na výživu svojho bábätka, niektoré multivitamíny ale nie sú vhodné. Ideálne je poradiť sa so svojím lekárom. Na ponuku multivitamínov by sa mali pozrieť aj ľudia po operácií, tí, ktorí majú zlý apetít a neprijímajú dostatok vitamínov zo stravy.

Zdravie máme len jedno
Na záver treba pri výbere zvážiť aj to najdôležitejšie – a to prínos pre naše zdravie. Vždy voľte len overené značky a výrobcov. Ak chcete ušetriť, je to v poriadku, vždy však nakúpte len v overených obchodoch. Nakúpiť môžete aj online. Tu viete využiť zľavové kódy k nákupu. Tisíce zliav do stoviek obľúbených slovenských eshopov ponúka stránka http://www.zlavovy-kod.sk/ – kde sú len platné zľavy k nákupu. Stačí si vybrať zľavu, zobraziť a skopírovať kód a ten následne uplatniť v eshope pri nákupe.