Problémy s prejedaním – čo ich spôsobuje?

Usilovne na sebe pracujete, obmedzujete sa v jedle a výsledky stále neprichádzajú? Nie je to spôsobené tým, že si raz za čas doprajete viac? Veľa ľudí bojuje so striedaním prejedania a hladovania, no neuvedomujú si, že tento problém majú. Čo spôsobuje prejedanie a ako sa dá s týmto problémom bojovať?

Problémy s prejedaním – čo ich spôsobuje? (Foto: unsplash.com)

Stres a úzkosť

Emočné napätie a stres nám dokážu v tele urobiť množstvo nepríjemností. Niektorí ľudia si stres kompenzujú nedostatkom jedla, iní sa prejedajú. A ak bojujete so stresom každý deň, tak je problém na svete. Jedenie založené na emóciách sa ovláda len veľmi ťažko, pretože je to takým útočiskom a človeku to na chvíľu pomôže. Dáva nám to pocit pohodlia, bezpečia a sily.

Prísna diéta

Jeden deň si poviete: od zajtra idem jesť zdravo! A potom to aj skúsite – raňajky tvorí smoothie, na obed si dáte šalát a večera bude zložená zo šunky a kúska chleba. Potom vás o pol noci vyženie z postele hlad a zjete „pol chladničky“. Presne takto vzniká záchvatové prejedanie. Počas dňa prijmete minimum kalórií a po nejakom čase si ich telo vypýta, no v tej najmenej zdravej forme. 

Syndróm povaľovania

Nemáte doma čo robiť? V takom prípade sa často stáva, že budú vaše kroky viesť do chladničky. Pripravíte si len majú desiatu a vrátite sa k nič nerobeniu. Potom vám napadne, že by ste mohli vyskúšať tú novú reštauráciu v meste. A v mrazničke zostala ešte trocha zmrzliny! Aby ste sa vyhli takýmto myšlienkam, tak sa snažte neustále zamestnávať. Inak budete myslieť na jedlo stále.