Bolesti chrbta? 5 osvedčených rád, ktoré pomôžu

Za akútnou bolesťou chrbta je najčastejšie zlé držanie tela, zlá životospráva, nefyziologické správanie, úraz, ochorenie či degeneratívne zmeny. Bolesti môže spôsobiť postihnutie ktorejkoľvek časti štruktúry tvoriacej anatomickú stavbu chrbtice. 

Bolesti chrbta? 5 osvedčených rád, ktoré pomôžu
Bolesti chrbta? 5 osvedčených rád, ktoré pomôžu (Zdroj: unsplash.com)

Zostaňte v pohybe- V minulosti sa odporúčalo, aby sa ľudia s bolesťou chrbta príliš nehýbali, poloha ležmo na zemi na chrbte s ohnutými kolenami a nohami položenými na posteli môže uľaviť a cvik sa osvedčil. Radšej ostaňte aktívni, lebo tak sa najlepšie dokážete vysporiadať s akútnou bolesťou chrbta. Po kŕči zostaňte chvíľu pokojní a ľahnite si a snažte sa uviesť chrbticu a krk do neutrálnej pozície, pod hlavu si dajte iba malý vankúš. Po odpočinku už sa môžete skúsiť mierne hýbať, pohyby, rovnako ako masáž, uvoľňujú svaly a môžu pomôcť predísť chronickým chybám tkaniva. Po ústupe bolesti sa hýbte tak ako bežne zvyknete s rešpektom obmedzení.

Použite ľad- Pri podráždení nervov a svalov po zápale, využite chlad. Pri zápale priložte si na bolestivé miesto ľad, ktorý má tendenciu znecitlivieť vnímanie bolesti v svaloch a znižuje prekrvenie. Sáčok naplňte ľadom a potom priložte na bolestivé miesto, ten zabaľte do uteráka a až takto zabalený priložte na postihnuté miesto. Chlaďte pätnásť až dvadsať minút a potom postup približne po štyridsiatich minútach zopakujte. Chladivý obklad použite počas prvých 24 až 72 hodinách po úraze a vzniku bolesti. Ak sú problémy dlhodobé použite radšej teplý obklad.

Dajte si masáž- v miestach kde cítite najväčšiu bolesť. Zamerajte sa na ramenné a krčné stuhnuté svaly. Požiadajte o pomoc partnera. Ak nemáte nikoho poruke vezmite si tenisovú loptičku a pomaly ňou krúžte po bolestivých miestach, takto aktivujete kožné receptory a tie následne vyšlú signál pre uvoľnenie kŕčov. Existujú aj špeciálne masážne prístroje, ktoré sú dobrými pomocníkmi.