Za akútnou bolesťou chrbta je najčastejšie zlé držanie tela, zlá životospráva, nefyziologické správanie, úraz, ochorenie či degeneratívne zmeny. Bolesti môže spôsobiť postihnutie ktorejkoľvek časti štruktúry tvoriacej anatomickú stavbu chrbtice.

Zostaňte v pohybe- V minulosti sa odporúčalo, aby sa ľudia s bolesťou chrbta príliš nehýbali, poloha ležmo na zemi na chrbte s ohnutými kolenami a nohami položenými na posteli môže uľaviť a cvik sa osvedčil. Radšej ostaňte aktívni, lebo tak sa najlepšie dokážete vysporiadať s akútnou bolesťou chrbta. Po kŕči zostaňte chvíľu pokojní a ľahnite si a snažte sa uviesť chrbticu a krk do neutrálnej pozície, pod hlavu si dajte iba malý vankúš. Po odpočinku už sa môžete skúsiť mierne hýbať, pohyby, rovnako ako masáž, uvoľňujú svaly a môžu pomôcť predísť chronickým chybám tkaniva. Po ústupe bolesti sa hýbte tak ako bežne zvyknete s rešpektom obmedzení.
Použite ľad- Pri podráždení nervov a svalov po zápale, využite chlad. Pri zápale priložte si na bolestivé miesto ľad, ktorý má tendenciu znecitlivieť vnímanie bolesti v svaloch a znižuje prekrvenie. Sáčok naplňte ľadom a potom priložte na bolestivé miesto, ten zabaľte do uteráka a až takto zabalený priložte na postihnuté miesto. Chlaďte pätnásť až dvadsať minút a potom postup približne po štyridsiatich minútach zopakujte. Chladivý obklad použite počas prvých 24 až 72 hodinách po úraze a vzniku bolesti. Ak sú problémy dlhodobé použite radšej teplý obklad.
Dajte si masáž- v miestach kde cítite najväčšiu bolesť. Zamerajte sa na ramenné a krčné stuhnuté svaly. Požiadajte o pomoc partnera. Ak nemáte nikoho poruke vezmite si tenisovú loptičku a pomaly ňou krúžte po bolestivých miestach, takto aktivujete kožné receptory a tie následne vyšlú signál pre uvoľnenie kŕčov. Existujú aj špeciálne masážne prístroje, ktoré sú dobrými pomocníkmi.