Druhy kolagénu

V ľudskom organizme sa nachádzajú bielkoviny. Najväčšie zastúpenie z nich patrí kolagénu. Kolagén sa nachádza v celom našom tele, v každom orgáne a najviac ho je v koži. Pokožka je vďaka nemu pevné, pružná, hladká a má optimálny príjem živín.

Druhy kolagénu
Druhy kolagénu (Foto: zeencollagen.com)

Ako starneme produkcia tejto látky v tele klesá. Vidíme to nie len na ochabnutej a vráskavej pleti, ale zníži sa aj pevnosť nechtov a vlasov, začnú nás pobolievať kolená a postupne aj ďalšie kĺby. Ide o jasný dôkaz nedostatku kolagénu.

Doplňte si kolagén.

Nakoľko si už organizmus nedokáže vytvoriť dostatok kolagénu je závislí od jeho doplňovania formou výživových doplnkov. Najvhodnejší je morský kolagén v kombinácii s vitamínom C. Takýto kolagén náš organizmus ľahko strávi.

Typy kolagénu

Existuje niekoľko typov kolagénu. Každý z nich sa nachádza v inom orgáne. Aj keď fungovanie je rovnaké menšie rozdiely sa nájdu. Pre ľudský organizmus sú najdôležitejšie prvé tri z nich.

Kolagén typu I – v organizme má najväčšie zastúpenie spomedzi všetkých kolagénov (až 90%). Nachádza sa v kostiach, šľachách, očnej rohovke, pľúcach, cievam zaisťuje pružnosť a pokožke elasticitu.

Kolagén typu II – najviac sa ho nachádza v chrupke. Spolu s ním tam nájdete aj menšie množstvá iných typov kolagénu (IX a XI). Ak hľadáte kolagén na kĺby mal by obsahovať práve tento typ kolagénu.

Kolagén typu III – tento typ je podobný kolagénu typu I. Poskytuje oporu mäkkým tkanivám – nervové bunky, svaly, steny ciev, ktorým zaisťuje pružnosť a pevnosť. Nachádza sa ale len v mladých tkanivách. Ako náš organizmus starne tento typ sa stráca a nahrádza ho kolagén typu I. Veľké množstvo kolagénu typu III sa nachádza v pokožke embrya.

Pre ľudský organizmus je najvhodnejšie ak výživové doplnky obsahujú všetky tri druhy kolagénu. Prestanú vás bolieť kĺby, zlepší sa vaša ohybnosť a bude to vidieť aj na vašej pleti, ktorá bude hladšia a pružnejšia. Kolagén podporí regeneráciu organizmu, zlepší vyživovanie buniek, vyhladí prvé vrásky a zmierni známky celulitídy.

Text:PR