Toto sú 3 najpopulárnejšie diéty dneška – ako fungujú?

Existujú tisíce diét. Niektoré sa zameriavajú na zníženie chuti do jedla, zatiaľ čo iné obmedzujú kalórie, sacharidy alebo tuk. Keďže všetky tvrdia, že sú „naj“, môže byť ťažké rozhodnúť, ktorá naozaj stojí za to. Pravdou je, že žiadna diéta nie je „najlepšia“ pre každého – to, čo funguje u vás, nemusí fungovať u vašej kamarátky.

Náš dnešný článok je venovaný najobľúbenejším diétam na chudnutie a vede, ktorá stojí za nimi.

Toto sú 3 najpopulárnejšie diéty dneška – ako fungujú?
Toto sú 3 najpopulárnejšie diéty dneška – ako fungujú? (Foto: PR)

Paleo diéta

Paleo diéta deklaruje, že by ste mali jesť tie isté potraviny, ktoré jedli vaši predkovia lovci-zberači ešte pred tým, ako sa vyvinulo poľnohospodárstvo. Teória je taká, že väčšina moderných chorôb môže byť spojená so západným štýlom stravovania, konzumáciou obilia, mlieka a spracovaných potravín.

Aj keď je diskutabilné, či je táto diéta založená skutočne na rovnakých potravinách, ktoré naši predkovia jedli, ale je napriek tomu spojená s niekoľkými pôsobivými zdravotnými benefitmi.

Ako funguje:

Paleo strava prízvukuje biopotraviny, chudé bielkoviny, zeleninu, ovocie, orechy a semená, pričom odrádza od spracovaných potravín, cukru, mlieka a obilia. Niektoré flexibilnejšie verzie diéty paleo povolia aj mliečne výrobky ako syr a maslo, aj hľuzy ako zemiaky a bataty.

Niekoľko štúdií ukázalo, že paleo diéta môže viesť k výraznej strate hmotnosti a zníženiu veľkosti pásu. Vyznávači tejto diéty automaticky konzumujú oveľa menej sacharidov, viac bielkovín a 300 – 900 menej kalórií denne.

Výhody:

Diéta sa javí ako účinná pri znižovaní rizikových faktorov srdcových ochorení, ako je cholesterol, hladina cukru v krvi, krvné triglyceridy a krvný tlak.

Nevýhody:

Paleo diéta eliminuje celé zrná, strukoviny a mliečne výrobky, ktoré sú zdravé a výživné.

Toto sú 3 najpopulárnejšie diéty dneška – ako fungujú?
Toto sú 3 najpopulárnejšie diéty dneška – ako fungujú? (Foto: PR)

Dukanova diéta

Dukanova diéta je diéta s vysokým obsahom bielkovín, s nízkym obsahom sacharidov rozdelená do štyroch fáz – dve fázy chudnutia a dve udržiavacie fázy. Ako dlho zostávate v každej fáze závisí od toho, akú váhu potrebujete stratiť. Každá fáza má svoj vlastný stravovací model.

Ako funguje:

Fázy chudnutia sú primárne založené na konzumácii potravín s vysokým obsahom bielkovín a povinných ovsených otrúb. Ďalšie fázy zahŕňajú pridanie zeleniny bez obsahu škrobu, po ktorej nasledujú nejaké sacharidy a tuk. Neskôr bude stále menej a menej čisto proteínových dní, aby ste udržali vašu novú hmotnosť.

V jednej štúdii, dámy dodržiavajúce Dukanovu diétu konzumovali asi 1000 kalórií a 100 gramov bielkovín denne a stratili v priemere 15 kg za 8 – 10 týždňov. Mnohé ďalšie štúdie tiež ukazujú, že diéty s vysokým obsahom bielkovín, s nízkym obsahom sacharidov môžu mať veľké prínosy pre stratu hmotnosti – rýchlosť metabolizmu, pokles hladového hormónu ghrelínu a zvýšenie niekoľkých hormónov „plnosti“.

Výhody:

Okrem úbytku hmotnosti sa vo vedeckej literatúre nezaznamenali žiadne iné výhody Dukanovej diéty.

Nevýhody:

K Dukanovej diéte je k dispozícii veľmi málo kvalitného výskumu. Diéta obmedzuje tuky aj sacharidy – stratégia, ktorá nie je založená na vedeckom základe. Naopak, konzumácia tuku ako súčasť diéty s vysokým obsahom bielkovín zvyšuje rýchlosť metabolizmu v porovnaní s diétou s nízkym obsahom sacharidov a nízkym obsahom tuku. A čo viac, rýchla strata hmotnosti dosiahnutá silným kalorickým obmedzením vedie k výraznej strate svalov. Strata svalovej hmoty a závažné obmedzenie kalórií môže tiež spôsobiť, že vaše telo šetrí energiu, čím sa veľmi ľahko obnoví pôvodná hmotnosť.

A nakoniec, síce populárna, ale nebezpečná HCG diéta

HCG diéta je extrémna diéta, ktorá má spôsobiť veľmi rýchly úbytok hmotnosti až 0,45 – 1 kg denne. Jej zástancovia tvrdia, že zvyšuje metabolizmus a stratu tuku bez navodenia pocitu hladu. HCG (ľudský choriový gonadotropín) je hormón prítomný vo vysokých hladinách počas skorého tehotenstva. Povie ženskému telu, že je v očakávaní a udržuje produkciu hormónov, ktoré sú dôležité pre vývoj plodu. Používa sa aj na liečbu problémov s plodnosťou.

Ako funguje:

Diéta je rozdelená do troch fáz. Počas prvej fázy začnete užívať HCG doplnky výživy. Počas druhej fázy dodržiavate diétu s veľmi nízkym obsahom kalórií – iba 500 kalórií denne spolu s kvapkami HCG, peletkami, injekciami alebo sprejmi. Fáza úbytku hmotnosti trvá 3 – 6 týždňov. V tretej fáze prestanete užívať HCG a pomaly zvyšujete príjem potravy.

HCG diéta spôsobuje stratu hmotnosti, ale viaceré štúdie dokazujú, že úbytok hmotnosti je spôsobený samotnou diétou s nízkym obsahom kalórií – nie hormónom HCG. Okrem toho sa zistilo, že HCG neznižuje pocit hladu.

Výhody:

Okrem úbytku hmotnosti neexistujú žiadne zdokumentované prínosy HCG diéty.

Nevýhody:

Rovnako ako väčšina diét s nízkym obsahom kalórií, diéta HCG môže spôsobiť stratu svalov, čo má za následok zníženie schopnosti spáliť kalórie. Takéto prísne obmedzenie kalórií ďalej znižuje počet kalórií, ktoré vaše telo spaľuje. Je to preto, že vaše telo si myslí, že je hladné, a preto sa pokúša zachovať energiu.

Napriek popularite tejto diéty, väčšina HCG výrobkov na trhu je podvodných a neobsahujú žiadne HCG. Iba injekcie sú schopné zvýšiť hladiny tohto hormónu v krvi. Okrem toho má diéta mnoho vedľajších účinkov, vrátane bolesti hlavy, únavy a depresie. Mnoho expertov nesúhlasí s touto diétou, označujú ju za nebezpečnú, nezákonnú a podvodnú.

Zdroje informácií:

Text:PR