Ako vyhrať boj s akné?

Boj s akné akejkoľvek závažnosti nie je jednoduchý. Vyžaduje si naozaj účinnú muníciu v podobe prípravkov a liekov, ktoré obsahujú zaručene účinné látky. Prinášame vám zoznam a definíciu zložiek, ktoré vám s prejavmi akné môžu pomôcť.

Ako vyhrať boj s akné?
Ako vyhrať boj s akné? (Foto: PR)

Čo spôsobuje vznik akné?

Aby sme mohli proti nepriateľovi viesť boj, musíme ho najskôr dokonale poznať. V prípade akné a jeho následnej liečby je dôležité to, ako vlastne vzniká. Vznik akné spôsobuje nadmerná produkcia kožného mazu a odumreté bunky kože, ktoré dohromady zapchávajú kožné póry. Obvykle do zasiahnutého miesta preniká aj Propionibacterium acnes, baktéria, ktorá sa nachádza na pokožke. V upchatých póroch dochádza k jej množeniu a následne tvorbe zápalu a prejavom akné.

Čo pomáhajú pri liečbe akné?

Liečba akné je v drvivej väčšine prípadov behom na dlhú trať. Nejde o otázku dní, ale skôr týždňov či dokonca mesiacov. Samotná liečba by sa navyše dala charakterizovať ako komplexná, nakoľko sa pri nej využíva širšie spektrum účinných látok. Ktoré to sú?

  • Kyselina glykolová – patrí medzi alfahydroxy kyseliny, ktoré sa v kozmetika používajú najčastejšie. V prípade akné je cenná najmä schopnosť kyseliny glykolovej znižovať pH pleti, čo napomáha zbavovať sa nežiaducich baktérií. K ďalším pozitívam tejto zložky môžeme zaradiť aj schopnosť jemnej exfoliácie odumretých kožných buniek.
  • Kyselina salicylová – radí sa k betahydroxy kyselinám. Táto kyselina je rozpustná v tukoch, vďaka čomu môže účinne pracovať aj v hlbších vrstvách kože. Spolu so svojimi protizápalovými účinkami je nápomocná pri liečbe cystických zápalových ložísk, ktoré vzniknú hlboko vo vlasových folikuloch pod kožou.
  • Ako vyhrať boj s akné?
    Ako vyhrať boj s akné? (Foto: PR)
  • Retinol – de facto vitamín A, ktorý pôsobí proti predčasnému starnutiu pokožky a tiež pri odstraňovaní prejavov akné. Retinol napomáha odstraňovaniu odumretých kožných buniek a znižuje nadmernú produkciu kožného mazu. Aktívne pôsobí pri liečbe, zároveň však bráni formovaniu nových ložísk akné a pomáha s niektorými problémami, ktoré sa môžu dostaviť po akné, napríklad s hyperpigmentáciou. Adekvátne výsledky sa dostavia len pri správnom dávkovaní a dlhodobejšom užívaní tejto látky.

Dôležitá prevencia, ktorá je zadarmo

Vyššie uvedenými látkami je možné uhasiť vzniknutý „požiar“, ideálne však je, ak sa mu, respektíve vzniku akné, podarí predchádzať. Vznik akné do istej miery ovplyvňuje aj psychická nerovnováha či nezdravý, sedavý spôsob života. Ak sa k tomu pridruží strava bohatá na mastné, slané či sladké a priemyselne spracované potraviny, problémy sa s veľkou pravdepodobnosťou skôr či neskôr zaručene dostavia; a nielen tie s akné.

Ako vyhrať boj s akné?
Ako vyhrať boj s akné? (Foto: PR)

Odpoveď na otázku „ako na mastnú pleť a akné“ spočíva v celkovej zmene životosprávy. Pomôže pravidelná aktivita a pohyb pre radosť, pozitívne myslenie, dostatok odpočinku a kvalitného spánku a rozmanitá strava bohatá na zeleninu, kvalitné bielkoviny, tuky (maslo, orechy, ryby), sacharidy a vlákninu (sezónne ovocie).

Text:PR