Bolesti kĺbov: 2 osvedčené rady, ktoré pomôžu

Medzi rizikové faktory, ktoré spôsobujú bolesti kĺbov patrí nadváha, nosenie ťažkých bremien, práca v stoji a intenzívny šport. Bolesti kĺbov sa netýkajú len starších, ale aj mladších. Čo je za tým? Najviac sa to týka športovcov a za väčšinu úrazov môže nedostatočná rozcvička.

Bolesti kĺbov 2 osvedčené rady, ktoré pomôžu
Bolesti kĺbov: 2 osvedčené rady, ktoré pomôžu (Foto: unsplash.com)

Dostatočná rozcvička

Pri intenzívnom športe až 80% zranení kĺbov je možné predchádzať. Za väčšinu úrazov môže nedostatočná rozcvička. Studené kĺby a neprekrvené svaly sú bez zahriatia náchylnejšie k zraneniam. Nadmernú záťaž na kĺby spôsobuje tiež aj obezita. Kĺby nosením veľkého množstva tuku sú permanentne preťažované. Schudnite najlepšie vhodným druhom športu, aby kĺbi boli menej zaťažované, no aby ste docielili predsavzaté ciele.

Pri dvíhaní ťažkých bremien si čupnite, zachovajte rovný chrbát a takto nadvihnite bremeno. Jednoznačne sa nepredkláňajte, lebo si poškodíte chrbát a kĺby.

Navštívte lekára

Ten vám môže ponúknuť aj novú efektívnu metódu liečby a to liečba kmeňovými bunkami. Pri tejto metóde sa aplikujú kmeňové bunky z vlastného tuku priamo na miesto, kde je kĺbová chrupavka poškodená. Po obnove buniek pacient pociťuje úľavu a ústup bolesti. Po jednorazovej aplikácii pacient cíti úľavu až 2 roky.