UV žiarenie a fakty, ktoré vám pomôžu nespáliť sa

Fakt, že opaľovanie môže spôsobiť starnutie pokožky a v krajnom prípade dokonca rakovinu kože, je pomerne dobre známy. Na druhej strane ale slnečné svetlo prináša človeku mnoho benefitov – pozitívne vplýva na odolnosť organizmu, pomáha syntéze vitamínu D, podporuje uvoľňovanie endorfínov a zlepšuje náladu. Kľúčom k úspechu je teda nájsť tú správnu mieru pobytu na slniečku.

Z čoho sa skladá UV žiarenie?

Ultrafialové žiarenie prichádzajúce zo slnka sa z hľadiska vlnovej dĺžky delí na UVA, UVB a UVC žiarenie. Ozónová vrstva nás dokáže kompletne ochrániť len pred UVC žiarením. UVB absorbuje takmer celé (k zemskému povrchu ho prenikne zhruba 5%) a UVA žiarenie ozónová vrstva nezadrží vôbec. Intenzita UVB žiarenia pritom nezávisí na ročnom období, preniká cez oblaky aj okenné sklá a naberá na sile v poludňajších hodinách a v oblastiach okolo rovníka.

UVB – spôsobuje spáleniny a poškodzuje DNA

Keď sa reč zvrtne na tému ochrana pokožky pred slnkom, myslí sa tým najmä ochrana pred UVB žiarením. To totiž priamo poškodzuje DNA buniek, spôsobuje spáleniny a oslabuje imunitný systém. No a úlohou našej pokožky, mimochodom najväčšieho orgánu ľudského tela, je postarať sa o našu ochranu.

Jedným z týchto obranných procesov je spustenie tvorby melanínu. Pôsobí aj ako antioxidant, ktorý neutralizuje voľné radikály vyprodukované UV žiarením. Okrem toho má ľudské telo aj iné obranné mechanizmy: jeho enzýmy neustále obnovujú poškodenie DNA a pokožka sa tak časom môže stať odolnejšou a silnejšou.

UVA – poškodzuje kolagén, elastín a spôsobuje tvorbu vrások

UVA žiarenie preniká hlbšie do pokožky a jeho vplyv na DNA nie je taký priamočiary ako v prípade UVB lúčov. Avšak pri absorpcii UVA lúčov pokožkou dochádza k produkcii reaktívnych zlúčenín, ktoré poškodzujú kolagén a elastín, proteíny dodávajúce pokožke pevnosť. Viaceré štúdie tiež potvrdili priame spojenie medzi žiarením UVA a veľmi nebezpečným melanómom. Typ poškodenia kože UVA lúčmi je nebezpečný aj v tom, že nie je viditeľný okamžite. Môže sa prejaviť (napríklad formou nepružnej pokožky) po desiatich rokoch či ešte neskôr.

Ochranný faktor a jeho hodnoty – ako im rozumieť?

Správna kozmetika na opaľovanie je pri ochrane pred škodlivým UV žiarením veľmi dôležitá. Pri jej výbere by sme mali zohľadňovať najmä SPF – Sun Protection Factor, po slovensky OF – Ochranný Faktor. Treba však podotknúť, že hodnoty ochranného faktora sa vzťahujú len na UVB žiarenie a udávajú dobu, pri ktorej sa vašej pokožke dostane adekvátnej ochrany. Ak sa teda pri pobyte na slnku spálite napríklad za 20 minút, prípravok s hodnotou OF 15 by túto dobu mal predĺžiť 15-krát. Samozrejme, záleží aj na type pokožky, intenzite žiarenia a množstve naneseného krému.

Text a foto: PR