Riešenie intímnych problémov neodkladajte, môžu ohroziť vaše zdravie

Obriezka mužov je jeden z najstarších a najbežnejších chirurgických postupov, ktorý je tradičným znakom kultúrnej identity alebo náboženského významu. Mnohý sa ale pre tento krok rozhodujú aj zo zdravotných dôvodov. Ako ste na tom vy? A prečo je niekedy dobré zvážiť obriezku?

Riešenie intímnych problémov neodkladajte, môžu ohroziť vaše zdravie
Riešenie intímnych problémov neodkladajte, môžu ohroziť vaše zdravie (Foto: urologicka-klinika.sk)

Trochu z histórie

Historicky prvá mužská obriezka bola praktizovaná starými semitskými národmi, vrátane Egypťanov a národov židovskej viery. Prvé dôkazy zobrazujúce obriezku boli nájdené v egyptskom chráme a na nástenných maľbách z obdobia okolo roku 2300 pred naším letopočtom.

Vďaka modernej chirurgii a stále väčšej mobilite populácie v 20. storočí, sa tento postup zaviedol a začal používať po celom svete.

Podľa súčasných odhadov je okolo 30 % všetkých mužov na svete – čo je asi 670 miliónov mužov – obrezaných. Z nich asi 68 % patrí k islamskej viere, menej ako 1 % židovskej a zvyšok k bežnej populácii, ktorá mala pre tento krok svoje pádne dôvody.

Prečo je obriezka stále častejšia?

Vzhľadom na nedávne dôkazy o tom, že obriezka u mužov výrazne znižuje riziko infekcie HIV, táto prax získava novú pozornosť, pretože svet sa snaží pochopiť, čo to bude znamenať z hľadiska prevencie HIV.

Často je za dôvodmi obriezky a plánovanej vazektómie aj sexuálny život a jeho charakter, ktorý treba mať pod kontrolou. Najčastejšie sa ale pre obriezku dnes muži rozhodujú z dôvodu hygieny, ktorá pomáha brániť vzniku rôznych infekčných ochorení a rakoviny pohlavných orgánov.

Motívom obriezky môže byť aj pojem sexuálnej príťažlivosti a aktivity, ako aj pôžitok zo samotného pohlavného styku. Ak máte zo zdravotných a hygienických dôvodov v úmysle absolvovať obriezku aj vy, nemusíte sa obávať žiadnej bolesti. Je to veľmi jednoduchý zákrok, po ktorom sa zotavíte veľmi rýchlo. Výsledok bude ohromujúci.

Text:PR