Zbavte vzduch vlhkosti a predíďte vzniku plesní.

Vzdušná vlhkosť je bežnou súčasťou vzduchu. V podstate ide o rozptýlenú vodnú paru vo vzduchu. Problém nastane keď prekročí istú hranicu a začne robiť problémy na zdraví aj majetku.

Príliš vysoká vlhkosť v dome alebo byte vytvára ideálne podmienky pre vznik plesní, znehodnotenia stavby a v neposlednom rade si to odnesie aj naše zdravie. Znížením vlhkosti môžete týmto problémom predísť.

Zbavte vzduch vlhkosti a predíďte vzniku plesní
Zbavte vzduch vlhkosti a predíďte vzniku plesní (zdroj: unsplash.com)

Kumulácia vodných pár

Vzduchotesné obálky súčasných novostavieb pasívnych a nízkoenergetických domov môžu zabraňovať prirodzenému odvádzaniu vlhkosti z interiéru. Vlhkosť sa v dome kumuluje a nemá kade unikať. Zvýšená vlhkosť sa ale nemusí týkať len novostavieb, ale aj starších domov, kde môže do domu prenikať vlhkosť zlými základmi alebo zatekajúcou strechou. Tieto opravy sú finančne náročné a ak máte v pláne sa do nich pustiť budúcu jar nemusíte túto zimu tráviť odstraňovaním plesní v dome. Vhodným pomocníkom, ktorý zníži vlhkosť v dome je odvlhčovač vzduchu.

Odvlhčovače vzduchu zbavia vzduch v interiéri vodnej pary, znížia koncentráciu vlhkosti a zabránia jej kondenzácii na vnútorných stenách domu. Čím nižšia je vzdušná vlhkosť tým horšie sú podmienky pre uchytenie a rast plesní. Ak už plesne v dome máte, môžete ich výrazne zmenšiť prípadne sa ich zbaviť úplne. Stačí znížiť koncentráciu vodných pár v ovzduší a s týmito neželanými návštevníkmi sa môžete navždy rozlúčiť.

Druhy odvlhčovačov vzduchu.

V závislosti od toho, kde sa chcete vlhkosti zbaviť je dobré vybrať si vhodný typ prístroja. Kondenzačné odvlhčovače sú vhodné do obytných priestorov, kde je izbová teplota (cca 20 – 22°C). Vlhkosti sa zbavujú vytváraním rozdielnej teploty. Prudkou zmenou teploty (ku ktorej dochádza vo vnútri odvlhčovača) vsa vodná para vyzráža. Do miestnosti sa následne dostane vzduch s výrazne menším obsahom vodnej pary.

Ak máte vlhkosť v pivnici je dobré vybrať si absorpčný odvlhčovač. Tento typ odvlhčovačov vzduchu je vhodný do miestností s teplotou od 0 do 10°C.

Zdroj: www.odvlhcovace.info