Ako bojovať s ekzémom bez kortikoidov?

Neinfekčný povrchový zápal kože, ktorý nie je nákazlivý, trápi vyše polovicu populácie. Ak k tejto polovici patríte aj vy, veľmi dobre viete, aké je to ťažké zaradiť sa do spoločnosti s ekzémom.
Dermatológovia odporúčajú užívanie antihistaminík a kortikosteroidových mastí, no nie vždy to vedie k vyliečeniu ekzémov. Kortikoidy tlmia príznaky (pálenie, svrbenie), no neliečia hlavný problém, ktorý pramení zvnútra.

Ako bojovať s ekzémom bez kortikoidov?
Ako bojovať s ekzémom bez kortikoidov? (Foto: unsplash.com)

Ako teda bojovať s ekzémom bez kortikoidov?

Zápalové fokusy

Namiesto návštevy dermatológov absolvujte u obvodného lekára testy, ktoré majú z krvi vylúčiť zápalové fokusy. Je potrebné zistiť, či nemáte v tele zápal. Takéto testy to dokážu odhaliť a takto ľahšie zistíte, ktorý orgán spôsobuje kožné problémy. Najčastejšími problémom bývajú zuby. Ak vám krvácajú ďasná a máte nábeh na paradentózu aj napriek tomu, že si zuby čistíte dôkladne a okrem kvalitných zubných pást používate značkové bieliace pásiky, absolvujte vyšetrenie u zubára, aby vylúčil akékoľvek zápalové procesy. S najväčšou pravdepodobnosťou budete musieť absolvovať aj röntgen zubov (panoramatický snímok).

Skôr, ako začnete užívať nejaké masti s obsahom kortikoidov, zistite si, či vám v tele nespôsobuje niečo zápal. Okrem zubov môžu robiť problémy aj močové cesty, u žien baktérie v pošve, ale aj pečeň, či žalúdok.

Úprava jedálnička

Ak sa vám objaví ekzém, je potrebné spozornieť a upraviť si jedálniček tak, aby ste svoje telo príliš nezaťažovali. Je potrebné sa zamerať predovšetkým na protizápalové potraviny – cesnak, cibuľa, kurkuma, ďumbier, škorica, červená repa, brokolica, jablčný ocot, bazalka, ľanové semienka. Vyskúšať môžete aj tieto oleje – olivový extra panenský, ľanový olej, rakytníkový olej. Samozrejme musíte vylúčiť potraviny, ktoré tento zápalový proces spúšťajú – sladkosti, vyprážané mastné jedlá, biele pečivo, orechy, citrusové plody. Ak ste kávičkár, skúste obmedziť aj pitie kávy. Keď tak, radšej si doprajte kvalitnú kávu.

Výživový doplnok, ktorý bojuje proti zápalom

Pomôcť si môžete aj užívaním výživových doplnkov. Odporúčame vám vyskúšať prospešný Fin Candimis. Je to vlastne oregánový olej vyrobený z rastliny Oregano vulgare, ktorý je prírodným zabijakom baktérií a vírusov. Účinne bojuje s plesňami, kvasinkami a kandidózou. Patrí k najsilnejším antioxidantom a prírodným antibiotikám s výraznými protizápalovými účinkami.

Roztoky, tinktúry a odvary

Zmierniť zápal kože dokážete aj pomocou tinktúry a bylinkových odvarov. Vyskúšať môžete šalviový odvar, repíkový odvar a okrem tohto skúste aj propolisovú tinktúru.
Zmierniť zápal kože vám môže aj himalájska soľ zmiešaná s vodou. Stačí do tejto vody namočiť postihnutú oblasť kože. Ďalej odporúčame roztok s hypermangánu (pozor na správny pomer) a kúpeľ v dubovej kôre.

Text:PR