Čo robiť, keď ich bolí bruško

S deťmi prichádza mnoho radosti ale aj starostí. Pri malých deťoch vás najčastejšie potrápi časté nočné budenie, bolesti pri prerezávaní zúbkov alebo tráviace problémy. Pozrime sa bližšie na posledné z nich.

Čo robiť, keď ich bolí bruško
Čo robiť, keď ich bolí bruško (Foto: unsplash.com)

Bolesti bruška

Bolesti bruška u detí môžu mať mnoho dôvodov. Najčastejšími príčinami bolestí bruška sú:

Zvýšená plynatosť — spôsobuje ju nahromadenie plynov v črevách. Dieťa pociťuje nepríjemné nadúvanie, tlak až silné bolesti v brušku. Pri jedle dávajte pozor, aby dieťa stravu požulo a jedlo radšej pomalšie. Zo stravy je dôležité vylúčiť potraviny, ktoré nadúvajú.

Zápcha — pri zápche pomáha úprava stravy a zvýšenie pitného režimu. Do stravy je potrebné zaviesť potraviny s vysokým obsahom vlákniny. Vhodná je aj dojčenská ovocná šťava zo sliviek, broskýň a jabĺk. Pri dlhodobejších problémoch so zápchou je potrebné navštíviť pediatra.

Brušná viróza — brušným virózam je ťažké sa vyhnúť. Šíria sa totiž vzduchom. Najčastejšie sa vyskytujú u detí predškolského veku ale aj u menších detí, ktoré chodia často do kolektívu. Príznakmi sú hnačka, zvracanie, horúčka a bolesti bruška. Brušnú virózu nepodceňujte a navštívte pediatra. Pediater dieťa vyšetrí, nasadí mu vhodnú liečbu. Okrem toho vám poradí, ako sa postarať o dostatočný prísun tekutín.

Intolerancia laktózy

Nevoľnosti, nafukovanie, zápchu, hnačku a iné dlhodobé tráviace problémy môžu spôsobovať alergie alebo intolerancie na potraviny. Medzi časté príčiny patri aj intolerancia laktózy. Pre jednoznačné stanovenie diagnózy sa vykonávajú dva druhy testov. Môžete si vybrať medzi dychovým alebo krvným testom. Pri krvnom teste sa meria koncentrácia glukózy v krvi po požití laktózy. Ak koncentrácia glukózy nestúpa, pacient má intoleranciu laktózy. Pri výdychovom teste sa intolerancia laktózy potvrdí, ak vydychovaný vzduch obsahuje vodík.

Čo robiť po stanovení diagnózy?

Ak lekár potvrdí, že má vaše dieťa túto nepríjemnú intoleranciu laktózy, budete ju musieť vylúčiť z jeho stravy. Laktózu nájdete v mlieku a mliečnych výrobkoch, v mnohých sladkostiach, dezertoch, dokonca aj v pečive, cereáliách či liekoch. Na trhu však nájdete dostatok výrobkov bez obsahu laktózy, bezlaktózové mlieko, šľahačku aj jogurty.

Text:PR