Aký majú význam probiotiká a prečo by ste ich nemali podceňovať?

Naše telo je počas celého dňa vystavované množstvu faktorov, ktoré ho nadmerne zaťažujú a naša imunita to nemusí zvládnuť. Potom sa objavujú zdravotné ťažkosti s tráviacim traktom alebo s únavou, či vyčerpaním. Preto je dôležité, aby ste do tela prijímali zdravé baktérie, ktoré vás pred tými nezdravými ochránia, a to nie len pri braní antibiotík. Prečo by ste teda nemali podceňovať probiotiká v každodennom živote? 

Aký majú význam probiotiká a prečo by ste ich nemali podceňovať?
Aký majú význam probiotiká a prečo by ste ich nemali podceňovať? (Foto: pixabay.com)

Vplyv probiotík na ľudské telo

Probiotiká sú vlastne mikroorganizmy, ktoré žijú v našich tráviacich traktoch. Slúžia hlavne na udržiavanie rovnováhy črevnej mikroflóry a bojujú proti infekciám. Ak sa vo vašich črevách nachádza dostatočné množstvo týchto mikroorganizmov, bude sa vám tam tvoriť vitamín B a ten má vplyv na správne fungovanie mysle aj viac energie.

Ich pozitívnych účinkov na ľudské telo je naozaj veľa. Napríklad slúžia na liečbu črevných zápalov, pri hnačkových ochoreniach, na zvýšenie výkonnosti aj na zlepšenie regenerácie celého tela. Dôležité sú napríklad aj pri regenerácií organizmu po operáciách.

Kde všade sa probiotiká nachádzajú?

Probiotiká viete nájsť vo forme tabletiek, tie si jednoducho kúpite v každej lekárni a na výber máte množstvo značiek. No viete ich nájsť aj v potravinách, a to napríklad v jogurtoch, kefíre, kyslej kapuste, zrejúcom syre aj v bryndze.